מחלה גופנית
מחלה גופנית
 
כולנו נחשפים במהלך החיים לאירועים וללחצים שונים, אחד מהקשים שבהם הוא מצב של מחלה גופנית. מחלה פתאומית או כרונית של האדם או של מי מהאנשים הקרובים אליו, מזעזעת את שגרת החיים ודורשת התמודדות גופנית, נפשית ומשפחתית כאחד. התחושה של בגידת הגוף עשויה לגרום למצוקה נפשית ולרגשות של חרדה, דיכאון ואובדן שליטה.
 
לא מכבר התקבלה במכון צמתים הפנייה הבאה: "לפני מספר חודשים חליתי בסוכרת ומאז שום דבר לא מעניין אותי, אני עסוקה רק בדיאטות וכדורים ונדמה לי שהחיים נגמרו. אבל אני יודעת שיש אנשים שמגיבים אחרת, לחברה טובה שלי יש סוכרת מספר שנים והיא אינה יושבת בבית כמוני, היא ממשיכה את החיים, שומעת הרצאות, הולכת לשעורי התעמלות וגם התנדבה לעזור לילדים מוגבלים. מדוע אני מגיבה כך והיא אחרת? הרי שתינו נמצאות באותו מצב?"
 
כל אדם שונה מחברו, ואנשים שונים מגיבים בצורה אחרת לאירועים דומים בחיים. יש להם אישיות שונה, תפיסת עולם אחרת וגם יכולות גופניות ונפשיות שונות. לכן, במצבים של מחלה או טיפול באדם קרוב חולה כל אדם יתמודד בצורה אחרת. חשוב להבין מה משמעות המחלה עבור האדם ומה הסיבות לשינויים המתרחשים בחייו. שינויים אלה עשויים להיות קשורים לתופעות הגופניות המלוות את המחלה ולצורך להסתגל לאורח חיים חדש אך גם לאישיותו, לדימוי העצמי שלו, לקשריו עם בני משפחתו ולשלב החיים בו הוא נמצא.
 
Copyright ן¿½ 2008 Tzmatim, All rights reserved.