עשרה חוקים לשמירה על הזכרון

עשרה חוקים  -  לשמירה על הזיכרון

 

לפניך עשרה חוקים שבעזרתם ניתן לשמור על הזיכרון ולשפרו:

 

1.      חזרות, חזרות ועוד חזרות טובות לזיכרון. רצוי לעשות הפסקה בין חזרה לחזרה. רצוי גם לחזור בקול רם על הדברים שרוצים לזכור.

 

2.      ריכוז הוא המפתח לזיכרון. לכן, מומלץ לא לעשות דברים באופן אוטומטי אלא למקד את תשומת הלב ולהתרכז מדי פעם בפעולה אחת בלבד. חשוב להרחיק דברים המסיחים את הדעת.

 

3.      סביבה ועזרים חיצוניים תומכים בזיכרון. בניית סביבה מאורגנת הכוללת משטחי רישום רבים (יומן קיר, פנקסים, פתקיות צהובות), הגדרת מקומות קבועים בבית להנחת חפצים, העזרות במחשבים ובטכנולוגיות שונות.

 

4.      שמירה על אורח חיים בריא למוח ולזיכרון. תזונה בריאה ומגוונת, פעילות גופנית קבועה (שלוש פעמים בשבוע) ופעילויות פנאי מאתגרות ומתחדשות.

 

5.      קישור של מידע חדש עם מידע קודם. מומלץ לקשר כל מידע חדש אותו מבקשים לזכור עם מידע ידוע קודם. הקישור יכול להיות של משמעות או של צליל.

 

6.      אירגון מידע. רצוי לארגן כל מידע שרוצים לזכור: ליצור תת-קבוצות, משפטי מפתח, מילות מפתח, ראשי תיבות וסימנים שונים.

 

7.      יצירת תמונות בדימיון. לראות בדימיון תמונה חיה ומפורטת, ואם אפשר גם מצחיקה ומשעשעת, של המידע אותו רוצים לזכור.

 

8.      פסק זמן ושימוש בגמדי הזיכרון. כאשר מילה נמצאת "על קצה הלשון" ואינה נשלפת, מומלץ לעשות פסק זמן. לעבור לעיסוק אחר, המילה המבוקשת תעלה מעצמה עם הזמן.

 

9.      התחדשות. המוח האנושי אוהב אתגרים. מומלץ ללמוד כל יום דבר חדש.

 

10.   חשיבה חיובית. שיפור הזיכרון מתחיל בחשיבה חיובית על עצמנו.

Copyright ן¿½ 2008 Tzmatim, All rights reserved.